Gdańsk
ul. Sobótki 11a/6
t 58 718 76 85
m 500 126 099
Maciej Jacaszek
Olsztyn
ul. Lipowa 23
t 89 527 38 88
m 601 686 216
Rafał Jacaszek
Regularnie staramy się brać udział w konkursach architektonicznych, dzięki czemu udaje nam się zdobywać zlecenia na ciekawe projekty architektoniczne budynków użyteczności publicznej. Tak między innymi udało nam się zrealizować projekty budowlane zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel wraz z budynkami przystani wodnej na Słonecznej Polanie w Olsztynie.
Starty w konkursach rozpocząłem już na studiach. Wraz z moim przyjacielem wzięliśmy udział w konkursie na halę widowiskowo- sportową w Gdyni. Pamiętam, że połączyłem wtedy zajęcia z malarstwa z projektem hali. Malarska kompozycja stanowiła podstawę projektu zagospodarowania terenu, elementy kompozycji malarskiej miały odwzorowanie w placach, ścieżkach pieszych i rowerowych, w budynkach użyteczności publicznej. Dostaliśmy wyróżnienie co było naszym wielkim sukcesem ( konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, w którym brały udział doświadczone pracownie z całej Polski). W dyskusji pokonkursowej pewien Profesor architektury (wieloletni pracownik Politechniki Gdańskiej, autorytet w dziedzinie projektów budynków sportowych i widowiskowych) oburzony skrytykował werdykt jury twierdząc że nasze wyróżnienie przyznano za ” efektowne kolorki” , a sama nasza praca jest merytorycznie absurdalna ( Profesor startował w tym konkursie, ale nie dostał żadnej nagrody). Naszą halę sportową rzeczywiście znacznie zagłębiliśmy w ziemi, starając się jak najmniej zaingerować w naturalny krajobraz . Hala widowiskowo-sportowa zlokalizowana była na tle wzgórz morenowych, a proponowana przez nas nowoczesna i dynamiczna forma dobrze komponowała się z miękką linią naturalnego otoczenia. Samo zagłębienie hali, ekonomicznie kontrowersyjne, nadało budynkowi odpowiednią skalę. Dzięki temu zabiegowi obiekt nie zdominował otoczenia. Podobne założenia posadowienia budynków poniżej poziomu terenu
Działalność pracowni , oprócz obsługi osób prywatnych, opieramy także na realizacji projektów dla inwestorów publicznych w wyniku wygrania konkursów architektonicznych. Dzięki konkursom udało nam się zrealizować projekty budowlane budynków użyteczności publicznej o znacznej kubaturze i skomplikowanej technologii:
Wygraliśmy także konkursy architektoniczne na projekty parków rekreacyjnych i przestrzeni publicznej:
1. Park Centralny w Olsztynie
2. Planty miejskie w Olsztynie
3. Estetyzacja frontów wodnych Port Gdańsk
Realizacja konkursów architektonicznych daje nam szansę, jeśli nasza koncepcja okaże się najlepsza, na projektowanie dużych i skomplikowanych inwestycji publicznych, które budują doświadczenie biura projektowego. Udało nam się zrealizować bardzo zaawansowane technologicznie, nowoczesne budynki użyteczności publicznej, które wpływają na wizerunek krajobrazu miejskiego. Sala teatralna i sala koncertowa w Suwałkach zlokalizowana obok aquaparku utworzyły nowe centrum sportowo – kulturalne miasta.
Olsztyńska Aquasfera to jedna z najbardziej nowoczesnych pływalni olimpijskich w Polsce. Dzięki zastosowaniu technologii ruchomego dna basen sportowy stał się wielofunkcyjny i umożliwia oprócz aktywności stricte sportowej organizowanie zajęć rekreacyjnych, nauki pływania, aerobiku wodnego, a nawet wydarzeń artystycznych. Na otwarciu Aquasfery wystawiono
Ważnym elementem naszego procesu twórczego jest kryterium umiarkowania. Tak dziś rozumiem innowacyjność: w świecie blichtru, krzyku i wyróżniania się na siłę – staramy się samoograniczać , z szacunkiem odnosząc się do otoczenia. Nie próbujemy na siłę tworzyć architektury ikonicznej. To umiarkowane podejście do projektowania najlepiej widać w naszym obiekcie Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego nad jez. Ukiel w Olsztynie: (zagospodarowanie brzegów jez. Ukiel zdobyło wiele architektoniczsncyh nagród w roku 2016 i 2017 – m.in. nagrodę SARP, Eurobuild, Srebrny Wawrzyn Olimpijski, nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich, Kryształową Cegłę i wiele innych)