Port Gdańsk


    Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/madedhost/restudio.com.pl/public_html/wp-content/themes/restudio/template-parts/project-content.php on line 58

    Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/madedhost/restudio.com.pl/public_html/wp-content/themes/restudio/template-parts/project-content.php on line 59

    Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/madedhost/restudio.com.pl/public_html/wp-content/themes/restudio/template-parts/project-content.php on line 59

Ambicją naszego biura projektowego jest kształtowanie  przestrzeni publicznej w Gdańsku. Tworząc koncepcje i projekty architektoniczne staramy się brać konstruktywny udział w debacie publicznej poświęconej jakości naszego otoczenia. Naszym wkładem w dyskusję o jakości przestrzeni miejskiej są opracowania projektowe , które biuro przedstawia głównie w ramach konkursów architektonicznych.

Wystartowaliśmy m.in. w konkursie architektonicznym na projekt Drogi do Wolności ( konkurs był dwuetapowy, nasza praca zakwalifikowała się do ścisłego finału)

Wykonaliśmy także koncepcję iluminacji dźwigów portowych na terenie Stoczni Gdańskiej.

Przyszła realizacja obiektu PORT GDAŃSK jest niejako zwieńczeniem naszych dotychczasowych propozycji projektowych dla gdańskiego waterfrontu. 

Aktualnie realizowany ( w ramach konsorcjum 3 gdańskich pracowni projektowych) nowatorski projekt Infoboxu Port Gdańsk pełni funkcję formy przestrzennej stanowiącą bramę morską do miasta Gdańsk.

Infobox PORT GDAŃSK – brama morska do miasta

ZIELONY DACH

Budynek ukryty jest w zielonej skarpie, której forma inspirowana jest gdańskimi, ziemnymi fortyfikacjami oraz wzgórzem Westerplatte. Do uformowania skarpy wykorzystujemy refulat – materiał uzyskany z pogłębiania kanału portowego – decyzja projektowa wpisuje się w idee architektury zrównoważonej. Na dachu budynku przewidziano zielone tarasy widokowe do obserwacji statków wpływających do portu. Z uwagi na to, że tarasy widokowe będą intensywnie użytkowane przewidujemy zastosowanie technologii, które wzmacniają strefę korzeniową trawnika (system Netturf Advence Grass ) co pozwala utrzymać dobrą jakość wizualną trawy. Platformy widokowe w formie drewnianych deck ‘ ów , zlokalizowane na zielonym dachu budynku , umożliwiają obserwowanie i podziwianie „teatru na wodzie”: ogromne jednostki wpływające do gdańskiego portu są tu wręcz na wyciągnięcie ręki.

NOWOCZESNA ARCHITEKURA

Charakterystycznym elementem obiektu jest  7 metrowej wysokości napis PORT GDAŃSK,  wkomponowany w  jasne elewacje budynku Infobox ‘ u. Zaprojektowano iluminację napisu od strony wewnętrznej – dzięki perforowanym blachom podświetlone litery będą widoczne z daleka, zarówno od strony gdańskich plaż jak i od strony morza. Infobox będzie wyraźnie rysował w sylwecie nabrzeża wejście do portu.

W budynku zaprojektowano sale ekspozycyjne, konferencyjne oraz gastronomię. W salach ekspozycyjnych prezentowana będzie wystawa poświęcona historii Portu Gdańsk , jego obecnej działalności oraz planom rozwoju . Na posadzce przewidziano wielkogabarytowy wydruk mapy portu.

Obiekt jest trudno dostępny – możemy do niego dostać się jedynie drogą wodną (tramwaj wodny, prom wahadłowy). Od strony lądu prowadzi do niego jedynie ścieżka piesza i rowerowa wzdłuż falochronu zachodniego. 

W przyszłości planowana jest również przystań wodna w bezpośrednim sąsiedztwie Infobox ‘ u. Nowa marina zlokalizowana od strony morza lub w głębi kanału portowego mogłaby rozpocząć proces przeobrażania tej części terenów portowych w nową atrakcyjną i otwartą przestrzeń publiczną Gdańska.

Indywidualna , nowoczesna architektura obiektu , z wykorzystaniem dużych , panoramicznych fasad szklanych , betonu architektonicznego i perforowanych aluminiowych paneli podkreśla unikalny charakter miejsca. Wielofunkcyjny obiekt ma szansę stać się symbolem planowanego, ogromnego zadania inwestycyjnego estetyzacji frontów wodnych Portu Gdańsk.

W samym budynku Infobox Port Gdańsk przewiduje się realizację szeregu innowacyjnych rozwiązań projektowych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Planowana jest realizacja  fundamentów palowych z możliwością odbioru energii cieplnej gruntu. Termoaktywne elementy posadowienia obiektu stanowią bardzo efektywny gruntowy wymiennik ciepła, stosowany do ogrzewania budynku zimą i chłodzenia go latem.  Sam projektowany budynek jest obiektem energooszczędnym , zielony dach z grubą warstwą ziemi chroni go przed nadmierną utratą ciepła .

Infobox PORT GDAŃSK – przestrzeń ekspozycyjna
arrow-short powrót