Koncepcja urbanistyczna zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel w Olsztynie – rejon Słonecznej Polany i Zatoki Miłej


    Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/madedhost/restudio.com.pl/public_html/wp-content/themes/restudio/template-parts/project-content.php on line 58

    Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/madedhost/restudio.com.pl/public_html/wp-content/themes/restudio/template-parts/project-content.php on line 59

    Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/madedhost/restudio.com.pl/public_html/wp-content/themes/restudio/template-parts/project-content.php on line 59

W ramach projektu urbanistycznego i architektonicznego zaprojektowano obiekty przystani wodnej o funkcji bazy szkoleniowo – sportowej żeglarstwa wodnego i lodowego:

– główny budynek mariny o powierzchni użytkowej ok 1700m2. Jest to obiekt dwukondygnacyjny z funkcją dodatkową – mieszkalną ( jedno mieszkanie i 21 pokoi dwuosobowych) oraz tarasem na piętrze przy restauracji . Lokalizacja głównego budynku mariny daje możliwość oglądania z głównego ciągu pieszego i rowerowego panoramy miasta Olsztyna

– domki całoroczne dwuosobowe (+ 2) usytuowane na skarpie.

Forma architektoniczna stropodachu domków oraz ich zorientowanie w stosunku do stron świata („tyłem”na południe) daje możliwość umieszczeniu na nich w całości kolektorów słonecznych lub baterii fotowoltaicznych zaopatrujących w energię przystań.

– zespół hangarów na łodzie z warsztatem szkutniczym sytuowany częściowo pod ziemią z tarasami widokowymi na dachach (zaprojektowano zielone dachy z punktami widokowymi w postaci drewnianych decków)

– slip i pomosty cumownicze oraz rekreacyjne , w pobliżu slipu sytuuje się dźwig do wodowania łodzi

– budynek socjalny zlokalizowany w pobliżu zespołów domków

– plac manewrowy usytuowany przy wjeździe głównym

– parking na łodzie

Hotel w sąsiedztwie mariny

Ponadto zaprojektowano budynek hotelowy z 42 pokojami

dwuosobowymi ( 84 osoby) oraz parkingiem podziemnym Projektowany hotel posiada niezbędny dla niego program użytkowy z restauracją oraz salą konferencyjną. Kompozycyjna oś z tarasowym ciągiem pieszym integruje obiekt hotelu i mariny łącząc leśny staw z tarasami na hangarach przystani wodnej. Część hangarów na łodzie oraz pomostów przystani można przeznaczyć na potrzeby hotelu. Pomosty rekreacyjne, wypożyczalnia sprzętu wodnego , amfiteatr mogą stanowi c dodatkową atrakcję turystyczną dla gości hotelowych. W naszej ocenie zintegrowanie funkcji hotelowej z obiektami mariny jest celowe i uzasadnione ekonomiczne. Program funkcjonalny przystani wodnej, z restauracją , salami konferencyjnymi , centrum odnowy biologicznej, siłownią może z powodzeniem uzupełniać ofertę hotelu.

Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych

Na terenie bezpośrednio sąsiadującym z hotelem usytuowano dwa zespoły rekreacyjne dla kamperów na około 25 i 20 miejsc oraz pole namiotowe na 50 namiotów. W sąsiedztwie tych zespołów zaprojektowano dwa obiekty socjalno – sanitarne. Przy leśnym stawie zaprojektowano boiska sportowe. W ciągach komunikacji wewnętrznej przewidziano niezbędną ilość miejsc postojowych dla samochodów. Zespoły kamperów , pola namiotowego i hotelu połączone są funkcjonalnie ciągami komunikacji pieszej i rowerowej . Bliskie sąsiedztwo projektowanych kameralnych plaż nad jeziorem Ukiel powiązanych ciągiem pieszym daje możliwość swobodnego z nich korzystania.

Na zachód od budynku głównego mariny, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu zaprojektowano w lesie tor saneczkowy o długości 340 m i ze spadkiem około 9%. Przy nim przewiduje się realizację urządzeń do sztucznego naśnieżania i mrożenia . Wszystkie główne ciągi piesze i rowerowe wraz z wyodrębnionymi przy nich w projekcie miejscami rekreacyjnymi w okresie zimowym, śnieżnym wykorzystywane będą do sportów i rekreacji zimowej. Kompleksowa realizacja zespołu przystani wodnej i hotelu umożliwi np. w formie partnerstwa publiczno – prywatnego pełną realizację przedstawionego w koncepcji zamierzenia inwestycyjnego.

arrow-short powrót