Restudio Pracownia Architektoniczna – Rafał i Maciej Jacaszek | Gdańsk, Olsztyn :: “Słoneczna Polana” Water and ice sailing centre in Olsztyn

“Słoneczna Polana” Water and ice sailing centre in Olsztyn

  • Home
  • Portfolio
  • “Słoneczna Polana” Water and ice sailing centre in Olsztyn

Projects:
All year sports and recreation infrastructure at the Krzywe Lake “Słoneczna Polana” water and ice sailing centre

Type:
Public utility

Phase:
Detailde design

Investor:
The City of Olsztyn

Location:
Olsztyn

Floor area:
2740m2

Footprint:
2522m2

Date:
2012

Team:
Rafał Jacaszek, Maciej Jacaszek, Grzegorz Porębski, Piotr Flisikowski, Piotr Karaś

Projekt budowlano-wykonawczy całorocznej infrastruktury sportowo – rekracyjnej nad jez. Krzywym w Olsztynie powstał w wyniku wygrania konkursu architektonicznego (w konsorcjum z olsztyńskimi biurami Piotra Bąka i Grzegorza Dżusa). Zaprojektowane obiekty kubaturowe wtopione są w otaczający teren, a ich dachy zaprojektowane są jako „dachy zielone” stanowiące naturalne przedłużenie istniejącego wzgórza. Projekt zagospodarowania terenu prowadzony jest w kierunku maksymalnego „przywrócenia” walorów krajobrazowo – przyrodniczych tego miejsca.

Na terenie projektuje się dwa główne obiekty: budynek Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego oraz budynek Hangaru z wypożyczalnią sprzętu wodnego i lodowego z warsztatem szkutniczym.

Budynki „spięte” są amfiteatralnym placem, z którego roztacza się widok na panoramę miasta Olsztyna. Obiekty wyposażone są w nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania i wentylacji. W ramach inwestycji przewidziano także budowę przystani wodnej z pomostami na ok. 100 jednostek pływających, całoroczny tor saneczkowy, tor do nart wodnych, boiska sportowe.