Restudio Pracownia Architektoniczna – Rafał i Maciej Jacaszek | Gdańsk, Olsztyn :: Słoneczna Polana nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

Słoneczna Polana nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

Obiekt:
Całoroczna infrastruktura sportowo-rekreacyjna nad Jeziorem Krzywym „Słoneczna Polana” Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego

Typ:
Użyteczność publiczna

Faza:
Projekt wykonawczy

Inwestor:
Miasto Olsztyn

Lokalizacja:
Olsztyn

Powierzchnia użytkowa:
2740m2

Powierzchnia zabudowy:
2522m2

Data:
2012 r.

Zespół:
Rafał Jacaszek, Maciej Jacaszek, Grzegorz Porębski, Piotr Flisikowski, Piotr Karaś

Projekt budowlano-wykonawczy całorocznej infrastruktury sportowo – rekracyjnej nad jez. Krzywym w Olsztynie powstał w wyniku wygrania konkursu architektonicznego (w konsorcjum z olsztyńskimi biurami Piotra Bąka i Grzegorza Dżusa). Zaprojektowane obiekty kubaturowe wtopione są w otaczający teren, a ich dachy zaprojektowane są jako „dachy zielone” stanowiące naturalne przedłużenie istniejącego wzgórza. Projekt zagospodarowania terenu prowadzony jest w kierunku maksymalnego „przywrócenia” walorów krajobrazowo – przyrodniczych tego miejsca.

Na terenie projektuje się dwa główne obiekty: budynek Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego oraz budynek Hangaru z wypożyczalnią sprzętu wodnego i lodowego z warsztatem szkutniczym.

Budynki „spięte” są amfiteatralnym placem, z którego roztacza się widok na panoramę miasta Olsztyna. Obiekty wyposażone są w nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania i wentylacji. W ramach inwestycji przewidziano także budowę przystani wodnej z pomostami na ok. 100 jednostek pływających, całoroczny tor saneczkowy, tor do nart wodnych, boiska sportowe.