Restudio Pracownia Architektoniczna – Rafał i Maciej Jacaszek | Gdańsk, Olsztyn :: Pływalnia wielozadaniowa UWM w Olsztynie

Pływalnia wielozadaniowa UWM w Olsztynie

Obiekt:
Pływalnia wielozadaniowa
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynie

Typ:
Obiekt sportowy

Faza:
Realizacja

Inwestor:
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Lokalizacja:
Olsztyn

Powierzchnia użytkowa:
6736,8 m2

Powierzchnia zabudowy:
3285 m2

Powierzchnia działki:
9375 m2

Data:
2012 r.

Zespół:
Maciej Jacaszek, Rafał Jacaszek, Grzegorz Porębski, Roland Kwaśny, Bartosz Zamorski

Obiekt pełni funkcję akademickiego ośrodka sportowo-rekreacyjnego. Zaprojektowano w nim sportową niecka basenową o wym. 21x25m z widownią, basen do nauki pływania, whirpool’e , zespół saunowy, sale sportowe, restaurację oraz biura.

Budynek pływalni UWM zaprojektowany został w formie zwartej bryły. Część północno-zachodnia obiektu została „zmiękczona” ścianą po łuku zakończoną dominantą wejścia głównego. Rozwiązania przestrzenne nawiązują do przyszłego układu urbanistycznego z planowanym hotelem i halą widowiskowo-sportową. Od strony południowo-wschodniej w główną bryłę pływalni wkomponowano dynamiczną formę części rekreacyjnej z zielonym dachem przenikającym się naturalnym terenem. Działanie to jest ściśle powiązane z funkcją obiektu – łukowe obniżenie dachu zlokalizowane jest nad pomieszczeniami nie wymagającymi dużych wysokości w świetle. Wspornik okapu , który okala budynek ma za zadanie kompozycyjnie „rozbić” wysoką ścianę i sprawić wrażenie unoszenia dachu – są to elementy charakterystyczne dla architektury obiektów sportowych.